Prof. Dr. İbrahim Doğan

Tıp Fakültesi > Dahili Tıp Bilimleri > İç Hastalıkları

Yüksek Lisans

 • Tıp Fakültesi: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi - 1985-1991

İş Deneyimi

 • Tıp Fakültesi: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi - 1991 İç Hastalıkları Uzmanlığı: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi - 1996 Gastroenteroloji Uzmanlığı: İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi - 2001

Doğum Yeri

 • Yozgat

Yabancı Diller

 • İngilizce

İlgi Alanları

 • Gastrointestinal Motilite

  Sindirim sisteminin en sık görülen hastalıklarından olan Gastroözofagiyal Reflü Hastalığı, İrritabl Barsak Sendromu, Konstipasyon (Kabızlık), gastroparezi ve daha seyrek rastlanılan Akalazya gibi hastalıklar Gastrointestinal Motilite içinde yer alan önemli hastalıklardan biir kısmını oluşturur. Gazi Üniversitesinde 1991 yılında Prof. Dr. Selahattin Ünal tarafından kurulan ve bu alandaki ülkemizin ilk merkezlerinden biri olan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Motilite Laboratuvarında kuruluşundan bu yana çalışmalarım devam etmektedir. 

  2004-2006 yılları arasında 2 yıl süreyle Amerika Birleşik Devletleri'nde University of California, San Diego'da Prof. Ravinder K. Mittal'in laboratuvarında gastrointestinal motilite alanında araştırmalara katıldım.  Bu alanda faaliyet gösteren Gastrointestsinal Motilite Derneği'nin kuruluşuna katıldım ve halen yönetim kurulu üyeliğim devam etmektedir. Gastrointestinal Motilite alanına giren diğer başlıca konular Diffüz özofagiyal spazm, Nutcracker özofagus, Non Kardiyak Göğüs Ağrısı, Gastrointestinal Sistemin Fonksiyonel Hastalıkları, Gayta İnkontinansı (dışkı kaçırma), fonksiyonel karın ağrısı gibi konular vardır.

  Terapötik Endoskopi

  Diğer temel ilgi alanım olan terapötik endoskopi (endoskopi ile yapılan çeşitli tedaviler) yöntemleri arasında ERCP, Polipektomi, Argon plazma uygulamaları,  Çift Balonlu Enteroskopi ve Kanama tedavileri sayılabilir.

  ERCP safra yolları ve pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Safra yollarının taşları bu yolla ameliyatsız olarak çıkarılabilir (safra kesesi taşlarına müdahele bu yolla mümkün değildir). Safra yollarının cerrahi yaralanmaları, tıkanıklıkları ve buna bağlı gelişen sarılıklar tedavi edilebilir. Safra yollarının kanserlerinin tanı ve tedavisinde kullanılabilir. 

  Sindirim sisteminde poliplerin bir kısmı preneoplastik (kansere dönüşebilen) lezyonlardır. Bunlar endoskopik veya kolonoskopik yolla çıkarılabilir. Bunların çıkarılmasıyle bu hastalkların erken tedavisi yapılmış olur. 

  Argon plazma sindirim sistemi kanamalarında kullanılan bir tedavi yöntemidir. 

   

  İnflamatuar Barsak Hastalıkları 

  Ülseratif Kolit ve Crohn hastalığı 

  Ülseratif kolit kolonu (kalın barsak) tutan kronik iltihabi bir barsak hastalığıdır. Crohn hastalığı ise hem ince barsakları hem de kalın barsakları tutabilen ve yine kronik iltihabi bir barsak hastalığıdır. 

   https://www.researcherid.com/rid/B-7621-2009

   

  Hastalıklarla ilgili bilgi almak için kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz. www.dribrahimdogan.com